Bauturi
Absint Bere Coniac Divin Gin Hidromel Ouzo Pălincă Rachiu Rom Sake Stroh Tequila Țuică Vermut Vin Vinars Vodcă Whiskey
Lista Forumurilor Pe Tematici
Bauturi | Reguli | Inregistrare | Login

POZE BAUTURI

Nu sunteti logat.
Nou pe simpatie:
Sofia15
Femeie
24 ani
Constanta
cauta Barbat
24 - 40 ani
Bauturi / Discutii libere / AliExpress Moderat de Caberlot, Samogon, iunicu, pazucu, sergiurau, strava
Autor
Mesaj Pagini: 1
Caberlot
Moderator

Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 2374
 

... pai ... acum ca ai comandat ... e ... ok 
... dar 10L ... e cam putin ...    eu as fi dat 200$ (nu 130$) pe 25L

... acum ... eu nu vad clar ... cum e prins capacul ?    ... are garniture de silicon = asta e OK =f.bine  .... dar ce fixeaza capacul   

xxxxxxxxxx

... in functie de foc si de cantitatea de "borhot" => cantitatea de distilat 
NU TE GINDI CA ... curge fruntea STOP ... curge inima STOP ... si curge coada  ... NU !, e un fir de distilat-picaturi ... continuii de la inceput la sfirsit ... si arta e sa le separi 

===> interesul e sa SEPARI FRUNTEA== mult methanol ... aici pierzi arome -DAR CISTIGI DIOPTRII ... apoi vine inima =asta se bea ... si dupa vin cozile -cu ceva arome -dar cu risc de tulburare

... oricum cred ca ai facut Marfa buna 

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

CHESTIA ... la o adica poate fi marita ... mai pui un cilindru intre capete.


sa ai sporuri!
 


_______________________________________
"O să intru īn păcat,/Sfinte Doamne, ţine-mă!
Pentru vin nu am ficat,/Pentru apă... inimă! "PĂSTOREL

pus acum 8 ani
   
bionut
50%

Inregistrat: acum 11 ani
Postari: 293
E o jucarie frumoasa, dar destul de scumpa. Cu banii aia, sau chiar mai putin, luai un butoi de bere de 50 litri pe care il adaptai sa functioneze ca un cazan de tuica.
Nu prea am inteles, ai fost la un cazan sau la tine la tara unde aveai un cazan? Daca e prima varianta banuiesc ca ai avut o cantitate insemnata de gemuri, deci in 10 litri o sa iti ia foarte mult sa le procesezi.
Aici sa isi dea cu pararea cei mai priceputi, dar am impresia ca iti va fi greu si in asta sa separi bunul de ne-bun.
Caberlot, in a 3 poza e ceva ce pare a fi fie o garnitura din silicon fie un canal pentru apa.


pus acum 8 ani
   
Cosstel
20%

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 9 ani
Postari: 78
scuze pentru exprimarea ambigua
bionut n-am suficienta indeminare si nici doatare pentru a face ceva artizanal 

cu gemurile din 2013 am umplut 3/4 dintr-un butoi de 180l la care am mai adaugat 40l vind ce facuse floare
cazanele sint ale unui tinar de vreo 30 de ani ce le-a mostenit, doua de 200 si unul de 300
ultimul zicea ca avea 100 de ani !!!
cit am asteptat sa-mi vina rindul n-am auzit de separarea componentelor in timpul distilarii
de aici si reticienta mea de a folosi produsul final si totodata impulsul de a achizitiona scula de mai sus
recolta obtinuta a fost aprox 28l fara a mai astepta si cozile, eram obosit, sictirit, deh neinvatat cu mersul lucrurilor
initial si eu mi-am oprit privirea spre ceva de 15l dar m-am temperat fiindca anual nu cred sa am mai mult de 30l tuica, tuica ce vreau sa o trec prin aparat pentru a fi sigur ca am inlaturat fruntea si coada iar produsul final sa-l pot folosi in lichioruri

acum am la fermentat mere+prune+pere aprox.150kg, o sa mai vina ceea ce ramine de la tescuitul strugurilor + zaharul de rigoare, nu mult, pina-n 10 kg si in primavara viitoare am de gind sa merg din nou la cazan

am uitat sa mentionez ca taxa de cazan este de 70 lei, rezonabil dupa parerea mea


pus acum 8 ani
   
SineNomine
100%

Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 1358
La prima distilare e bine sa iei tot, de la prima picatura pana la 0-1%. Asa nu pierzi nimic.
La a doua distilare iti faci singur separatiile.

Vezi ca oala aia are 10 l cu totul. Tu nu trebuie sa o umpli complet.


_______________________________________
Vodca băută cu măsură e bună īn orice cantităţi.

pus acum 8 ani
   
bionut
50%

Inregistrat: acum 11 ani
Postari: 293
Cred ca se pot pune 8 litri odata.
Vad ca faci destul de multa plamada, distiland cate 8, hai 10 litri la o tura cred ca vei fi nevoit sa pui la fermentat in sarje, ca sa nu ti se strice plamada de la prima distilare pana ajungi la ultima.


pus acum 8 ani
   
Cosstel
20%

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 9 ani
Postari: 78
stai un pic ca m-ai bagat in ceata 
eu am crezut si inca mai cred ca daca pun materia prima la fermentat si cu un capac pe ea, o pot pastra pina cind imi vine bine sa o duc la prelucarat/distilat, in primavara de exemplu
lipsa aerului presupun ca ma tine departe de trecerea in fermentatie acetica
gresesc ?

oala in cauza o voi folosi doar la rectificarea tuicii, nu indraznesc sa bag in ea diverse plamezi
vorbesc de parca ar sta acum in bucatarie si m-ar astepta 


pus acum 8 ani
   
bionut
50%

Inregistrat: acum 11 ani
Postari: 293
Aaa, intelesem gresit. Credeam ca ai de gand sa faci toata bautura doar la cazanelul asta, asta insemnand sa iei periodic cate 10 litri din butoi, unde intervenea si oxigenarea continutului. Daca recipientele cu plamada raman inchise teoretic nu ar trebui sa se acreasca. Eu nu am pastrat niciodata atat timp deci nu pot vorbi decat din presupuneri.

Imi pare rau pentru confuzia creata 


pus acum 8 ani
   
bionut
50%

Inregistrat: acum 11 ani
Postari: 293
Daca il folosesti la rectificat, ce bine suna , poti face cum zice Sine, sa scoti tot ce poti din cazan si apoi sa separi la a doua distilare.

pus acum 8 ani
   
Caberlot
Moderator

Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 2374


... etansarea    e acolo o garniture din silicon <======>  cam asa ... si eu am una la oala mea ... dar capacul il prind cu niste biride de minere 
( asta e o garniture de oala de presiune  )

xxxxxxxxx

... chiar si pt lamurit ... e cam mica ... 10L ... util 8-max 9L ...==> si daca pleci de la ceva de 28-32%  ... poti sa scoti cam3-3,5L de 50-52%  ---asta fara capete si cozi 
(cozile le aduni si le redistili+carbune=>alcool de visinata )

... Sine zice bine ... LA PRIMA DISTILARE IA TOT = PINA NU SE MAI APRINDE DACA ARUNCI 1 PAHAREL PE CAZAN SI PUI BRICHETA (asta e undeva la 10% ce curge)

xxxxxxxxxx

... cind fermentezi ... gemurile    ar fi bine sa insamintezi cu drojdii alese  pt ca acolo nu ai fermenti -teoretic
... si sa diluezi gemurile pina ai in solutie 150g zahar/L => 8,5% alcool destul de tare sa se tina gemul             ... cum faci diluarea -cita apa pui ...nu stiu ... dar incearca cu un refractometru     

... ... zahar ... pai cred ca deja are gemul  ... nu cred sa mai ai nevoie  daca vrei sa-l bei tu  ... ... altfel faci alcool spre neutru 


 


_______________________________________
"O să intru īn păcat,/Sfinte Doamne, ţine-mă!
Pentru vin nu am ficat,/Pentru apă... inimă! "PĂSTOREL

pus acum 8 ani
   
Cosstel
20%

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 9 ani
Postari: 78
Revin cu impresii.
Costul final al jucarii a fost in jur de 600 lei. Mi-au luat dijma cei de la vama 63 de lei.
Instalatia daca as fi vazut-o pe viu as fi stat ceva pe ginduri daca sa o cumpar sau nu, in final as fi cumpart-o fiindca scopul meu e sa obtin alcool din vin sau tuica.
Ceea ce se vede pe site am primit si eu in cutie, un cilindru de plastic a avut fundul spart, pusesera in el pipa de evacuare. Nevoie de el nu aveam dar mi-ar fi fost de folos sa pot masura niste densitati in el. Apropo, densimetrele tot de pe aici le-am luat.
Capacul de la oala ar fi trebuit totusi dintr-o tabla un pic mai groasa. Ma streseaza ca daca fac vreo manevra aiurea sa nu ramin cu condensatorul  in mina, in rest totul pare in ordine.

Cum mi-a venit jucaria m-am si apucat ... nu de distilat  ci de zacusca. Am folosit oala pentru diverse manevre in procesul de fabricatie. Abia peste o saptamina, adica ieri, m-am apucat si de distilat.
Am uitat sa precizez ca instalatia a fost testata cu vreo 3l de apa obtinind 600 ml apa distilata + ceva impuritati. Cu aceasta ocazie am aflat ca apa fierbe pe la 102*C. Nu conteaza, oricum termometrul il folosesc ca reper in pragurile de distilare. Mentionez ca discul ce vine in pachet se pozitioneaza in oala la jumatatea ei, are un umar acolo iar de aici trebuie sa ai doar imaginatie. Eu am pozitionat discul in dreptul minerelor, se opreste in niturile de la minere, in ideea unui pseudo taler
Prima sarja de 7.5l a fost niste vin de anul trecut din hibrida. Am colectat separat primii 100 ml iar pe baza indicatiilor de la termometru am colectat primii 600 ml cu o tarie de 53% iar urmatorii 500 ml cu 40% separat. Am constatat ochiometric finalul distilarii prin faptul ca picaturile lasau niste urme in masa distilatului probabil de la diferenta de concentratie. La o analiza olfactiva fruntea are un miros pregnant de eteri, prima transa de distilat miroase a spirt iar in ultima incep sa se simta usor damful materiei prime.
Am mai distilat un rest de vin, rest de tuica. Ocazie cu care am observat ca temperatura de distilare coboara cu citeva grade, urmeaza sa vad cam ce concentratie in alcol am obtinut.
Acum am mai pus 5l de tuica de 30%.
Incep sa depasesc stadiul de habarnist si sa trec la cel de amator 

Mi-ar fi de folos niste tehnici de preparare lichioruri. Le-am vazut pe cele de pe site si o sa revin la ele dar daca ma mai puteti trimite catre ceva asemanator va voi fi recunoscator. Voi posta pe aici incercarile mele 


pus acum 8 ani
   
sergiurau
Moderator

Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 166
Impresia mea e că prinzi foarte repede. Ți-o spun cu simpatia cuiva care trece cam prin aceleași etape. Cazanul(sau ce-ai cumpărat acolo) e micuț și-o să te facă să te simți limitat curīnd-curīnd. Atunci ar fi cazul să-ți iei/faci ceva care să te satisfacă și sfaturile celor cu experiență ar trebui le apreciezi cum se cuvine pentru ca rezultatele să fie pe măsura aspirațiilor .
Mult succes!

PS Pentru lichioruri e mai util alcoolul neutru, dar asta e altă gīscă-n altă traistă...


_______________________________________
Cu limba īnegrită, cu dinții violeți
Sīnt mort și eu de beat, sīnt morți și ei de beți

Armand C Banu

pus acum 8 ani
   
Cosstel
20%

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 9 ani
Postari: 78
sergiurau intradevar oala "minune" e cam micuta, trebuia sa iau una la 15l insa nu cred sa am nevoie prea curind de cazan pentru borhoturi. Daca va fi sa fie mi-as dori ceva asemanator cu ce face Skyline25 insa cu evacuare pe la partea inferioara, doar ca sa cumpar. Momentan ma familiarizez cu procedurile si instalatia actuala.

Caberlot acum daca stau si ma gindesc mai bine asa ceva ar fi trebuit sa cumpar    Insa cind am vazut cu ce volume lucreaza (25 l) si diferenta de bani mi s-a parut cam mare in acel moment am renuntat. Voi incerca sa scot cit mai mult si mai bine cu actuala instalatie si daca nevoile ma vor impinge de la spate o sa intreb mai intii pe aici si apoi o sa hotarasc.

Legat de alcool neutru, am o oaresce dilema, ceea ce scot eu cam pe la 70* poate fi considerat neutru ?  Are acel miros de spirt ce nu mi se pare deranjant dar in rest cred ca poate fi folosit sa zicem la o visinata. Gresesc ?
Parca nu-mi vine sa ma bag acum pe carbune activ si filtrare.


pus acum 8 ani
   
Caberlot
Moderator

Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 2374
 

... pai ... daca esti multumit de ... gustul la alcool    ... eu zic sa faci o proba de visinata 

.. gustul ala de spirt    apre si dupa distilarea a 2-a    ... adica ai LAMURIT -asa ii zicea bunica    ( mai ia inca o data frunte...)

... sii ... nu iti ramane decit sa faci o proba    ... ca sa tragi o concluzie   
(asa cum am mai zis ... personal nu agreez visinata facuta cu rachiu de craca=fructe)


 


_______________________________________
"O să intru īn păcat,/Sfinte Doamne, ţine-mă!
Pentru vin nu am ficat,/Pentru apă... inimă! "PĂSTOREL

pus acum 8 ani
   
Samogon
Moderator

Din: Bucuresti
Inregistrat: acum 12 ani
Postari: 1737
La 70% este departe de un adevarat alcool neutru. Dar si asa, poti sa mai ajustezi din fermentatie (drojdie fara producere de esteri, materii prime lipsite de arome, etc.).

_______________________________________
ĪNVINUIRE = Procesul de transformare a mustului īn vin
ĪMPRĂŞTIERE = Rezultatul procesului prin care beţivii se fac praştie

pus acum 8 ani
   
Pagini: 1  

Mergi la